نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 25467  |  
تاریخ انتشار : 1395-01-06 11:06
خراسان جنوبی داری چشمه‌‌ها و آبگرم‌‌های معدنی بسیاری است که دارای خواص درمانی مفید بوده، به طوری که باعث جذب گردشگران به این مناطق شده است.
در سفر به خراسان‌جنوبی چشمه‌های درمانی را فراموش نکنیم

به گزارش دانشجو پرس طبیعت و اقلیم بکر خراسان جنوبی و وجود چشمه‌های جوشان آب گرم، این استان را به یکی از نقاط بکر و منحصر به فرد گردشگری سلامت و آب درمانی در کشور تبدیل کرده است.

اگر انسان به دیده تفکر به همین آب نگاه کند آن را ترکیبی از انواع مواد معدنی و اتم‌ها خواهد دید که نه تنها مایه حیات است بلکه مایه شفا و درمان امراض روحی و جسمی آدمی نیز هست و درک شگفتی آب این مایه حیات تنها برای کسانی ممکن است که خلقت و شکوه آفرینش را در کوچکترین عناصر آفرینش یعنی در قطره‌های آب جست جو می‌کنند.

آبگرم فردوس، خواص طبي و درماني اعجاب‌انگيز

آبگرم معدني فردوس از جمله جاذبه‌ها و قابليت‌هاي گردشگري و با اهميت شهر فردوس است که با خواص طبي و درماني اعجاب‌انگيز، سالانه پذيراي تعداد بي‌شماري از گردشگران داخلي و خارجي بوده و از موقعيت مناسبي در منطقه برخوردار است.

بگرم معدني فردوس، يک چشمه آبگرم با خواص درماني است که در فاصله حدود 20 کيلومتري شمال شهر فردوس واقع شده است.

آبگرم معدني فردوس، چشمه‌اي طبيعي است که در فاصله تقريبي 20 کيلومتري مسير فردوس به بجستان در جهت شمال واقع شده و از دل صخره‌اي مي‌جوشد.

براساس مطالعات زمين شناسي به اعتبار اينکه فردوس بر روي يکي از گسلهاي زلزله قرار دارد، آب اين چشمه از مجاورت با گدازه‌هاي آتشفشاني حرارت پيدا كرده و به بيرون راه مي‌يابد.

در زلزله سال 47 اين چشمه به کلي خشکيد، چون با جا به جا شدن لايه‌هاي زمين، سفره‌هاي آب معدني اين ناحيه پايين رفته بود، اما پس از حدود دو سال به تدريج جاري شد و در حالي که آب آن هيچ حرارتي نداشت، رفته رفته به دماي سابق بازگشت.

درخصوص ماهيت آب معدني فردوس بايد گفت که يکي از معدود چشمه‌هاي شفابخش ايران و جهان است که بيماران داراي دردهاي مفصلي و روماتيسمي و همچنين کساني که از بعضي از بيماريهاي پوستي نظير اگزما و عفونتهاي قارچي رنج مي‌برند، نتايج خوبي از اين چشمه مي‌گيرند.

دماي آب به قدري بالاست که تقريباً حرارتي گزنده دارد و اقامت در آن بيش از 10 دقيقه ممکن نيست. از اينکه بگذريم بايد به ترکيبات موجود در اين آبگرم از جمله به املاح سديم، پتاسيم، منيزيم، مس، روي و ترکيبات گوگرد اشاره کرد.

به مرور زمان اطراف اين چشمه اندکي توسعه يافته و ساختماني براي استفاده از آب گرم به صورت حوض‌مانند پديد آورده بودند که در نهايت به حمام عمومي داراي خزينه و وانهاي خصوصي آبگرم تغيير يافته است.

با مقايسه‌اي که نسبت به نمکهاي محلول در آب اين چشمه با نمک‌هاي موجود در لجن‌ها با خاصيت درماني ساحل درياچه اروميه در ناحيه بندر شرفخانه به عمل آمده، اين نتيجه به دست آمد که بعضي از اين ترکيبات در هر دو مشترک هستند. اين موضوع مي تواند عامل مهمي در درمان بيماريهايي باشد که به بعضي از آنها اشاره شد.

درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی در آبگرم لوت

چشمه‌ آب گرم لوت، دارای آب معدنی گرم است فاصله‌ آب گرم لوت تا خوسف 75 کیلومتر و تا مرکز استان 109 کیلومتر است، این مکان در محدوده جنوب شرقی شهرستان خوسف قرار دارد و دارای آب وهوای گرم و خشک کویری است.

از بیرجند تا آبگرم حدود 2.5 ساعت رانندگی و از خوسف تا آب گرم حدود 2 ساعت رانندگی لازم است و بهترین زمان برای رفتن به این منطقه اواسط اردیبهشت تا اواسط آبان است.

معمولاً آب‌های معدنی بی‌رنگ و زلال هستند که آب گرم لوت نیز از این قاعده استثنا نیست اما در برخی موارد بر اثر وجود مواد معلق یا کلوئیدی رنگین و کدر شود مثلاً در مورد آب‌های گوگردی که این SH اکسیده می‌شود، باعث رنگ شیری و آبی آب‌های گوگردی می‌شود در کل باید گفت آبگرم لوت بی‌رنگ و زلال است.

آبگرم لوت از جمله آب‌های معدنی معتدل کشور محسوب می‌شود که در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی نقش مهمی دارد و  مسافران و مردم خراسان جنوبی با فراهم شدن امکانات در این منطقه می‌توانند برای حضور در آب گرم لوت اتاق و سوییت رزرو کنند.

در واقع بیابان و کویر برای گردشگران اروپایی، آمریکایی و ژاپنی معنای خاصی را تداعی می‌کند ماسه‌های روان، شترسواری و آفتاب درخشان همگی بسیار جذاب و رویایی جلوه کرده و این‌که این جاذبه مهم طبیعی با چشمه آب گرم با هم همراه شده‌اند تاثیر و جاذبه این منطقه را دو چندان کرده است.

چشمه مرتضی علی با دو نوع آب گرم و سرد

چشمه آبگرم مرتضی علی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهرستان طبس است. این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷ کیلومتری طبس واقع شده است.

وجود این چشمه جوشان با دو  نوع آب گرم و سرد در کنار هم، در دل کویر ایران زمین جاذبه گردشگری بسیار زیبا و شگفت انگیزی ایجاد کرده است.

پس از گذر از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود پنج کیلومتر مسیر را باید پیاده طی کرد که عمده آن یک مسیر آبی است. در طول مسیر چشمه آبگرم مرتضی علی، دیواره های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می کند و روی این دیواره ها حفره هایی است که به نظر می رسد با نظم خاصی بنا شده است.

پس از دقایقی پیاده‌روی به منطقه‌ای می‌رسیم که چشمه‌های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگ‌ترین آنها از درون حفره‌ها نشات می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده است.

آبگرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می‌کند که گاهی به ۱۰ درجه هم می رسد چشمه آب گرم مرتضی علی و طاق شاه‌ عباسی از جمله مناطق نمونه گردشگری خراسان جنوبی و از جاذبه‌های گردشگری كشورمان به حساب می‌آیند.

وجود این چشمه جوشان با دو نوع آب سرد و گرم كنارهم در دل كویر ایران زمین انسان را به تفكری عمیق وا می‌دارد. این چشمه مبدا آبی اغلب مزارع و تامین آب باغات طبس است كه از طریق نهر آبی به این شهر منتقل می‌شود.

چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است كه با داشتن چشمه‌های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی مورد توجه ویژه‌است. گردشگران داخلی و خارجی از این مناطق كه طبیعت زیبایی نیز دارد استقبال می‌كنند.

دیگ رستم با آبی گوگردی در دل کویر

در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از طبس بعد از روستای نایبند و به فاصله ۱۰ کیلومتر به سمت راور، چشمه‌ای کوچک وجود دارد که آب گوگردی در آن جریان دارد. درجه حرارات آن آنقدر بالاست که بیشتر از چند ثانیه نمی‌توان دست را در آن نگه داشت. درست در کنار این چشمه سبز و سوزان، چشمه دیگری می‌جوشد که آب آن سفید رنگ و کاملا خنک است .

به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می‌کنند. در این منطقه سنگ‌های سیاه فراوانی وجود دارد که ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی سالیان قبل بوده و کل زمین را پوشانده است.

البته این آب گرم دارای امکاناتی همچون رستوران، سرویس بهداشتی و آلاچیق است. در کنار جاده منتهی به این چشمه درختان خرمایی هستند که بصورت خود رو و گروهی روییده‌اند. از تپه مشرف بر این مکان چشمه آبگرم دیگ رستم دیده می‌شود.

چشمه‌ای کوچک که رنگ زرد اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پائین طی می کند همه به رنگ  زرد است که بخاطر گوگردی است که در این چشمه وجود دارد.

آب این چشمه جوشان بعد از طی کردن حدود ۲۰۰ متر وارد استخری می‌شود در اثر طی این مسیر آب کمی از گرمای خود را از دست می‌دهد و در محل استخر حرارت آن بحدی است که می‌توان در داخل آب شنا کرد.

به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می‌شود. مسافرینی که مسیر کرمان به مشهد و بالعکس را طی می‌کنند با کمی توقف و استراحت در این مکان می‌توانند از این استخر نیز استفاده کنند.

آب ترش سربیشه، درمانی برای امراض پوستی

مجموعه آب درمانی آبترش در فاصله 34 کیلومتری شمال غرب شهر سربیشه قرار گرفته است. دسترسی به این مکان از طریق جاده اصلی سربیشه به بیرجند و سپس جاده فرعی به سمت شمال به طول 19 کیلومتر امکانپذیر است.

آب حوضچه‌های مجموعه آبترش به دلیل خواص درمانی برای امراض پوستی و نیز مصارف خوراکی به شدت مورد توجه اهالی منطقه است.

علاوه برآن وضعیت طبیعی محیط پیرامون آبترش نیز به دلیل موقعیت کوهستانی و زیبایی طبیعی می‌تواند جذابیت‌هایی برای گردشگران داشته باشد.

این چشمه در شمال شهرستان سربیشه از شکاف سنگ‌های آندزیت بازالت از زمین خارج می‌شود. بالا بودن مقدار گاز دی اکسید کربن و سیلیس نشان دهنده منشاء عمیق آب چشمه است. آب این چشمه مزه‌ای ترش و مطبوع دارد و آبدهی آن در حدود 15-20 لیتر در ثانیه است.

آبگرم گزیک

آبگرم گزیک در روستای آبگرم بخش گزیک شهرستان درمیان واقع شده و بخش گزیک یکی از بخش‌های مرزی شهرستان درمیان است که از شرق ۹۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و در فاصله ۲۵ کیلومتری اسدیه (مرکز شهرستان درمیان) و ۱۳۰ کیلومتری بیرجند (مرکز استان) قرار دارد.

در مجاورت چشمه آب معدنی گزیک آرامگاه سلطان ابراهیم رضا (ع) قرار دارد و همین امر سبب حضور چشمگیر زائران و مسافران از سراسر نقاط کشور برای زیارت و استفاده از این چشمه معدنی شده است.

چشمه‌های آبگرم به عنوان یکی از ظرفیت‌های بزرگ گردشگری طبیعی کشور، می‌تواند سهم زیادی در جذب گردشگر، درآمدزایی و رونق اقتصادی داشته باشد.

استفاده از چشمه‌های آب معدنی در ایام نوروز نه تنها جنبه تفریحی دارد، بلکه به دلیل وجود خواص درمانی، می‌تواند در بخش گردشگری سلامت نیز مخاطبان خاص خود را داشته باشد.

منبع: ایسنا

نظر شما