نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 30767  |  
تاریخ انتشار : 1396-08-21 10:09
استاد دانشگاه امام حسین(ع) با بیان اینکه قانون بانکداری ما مربوط به 40 سال قبل است و باید اصلاح شود، گفت: حل مشکل بانکداری مانند موضوع یارانه ها ما نیازمند هزینه سیاسی است، لذا هیچ دولتی این کار را بدلیل از دست ندادن محبوبیت خود نمی کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دانشجو پرس، محمدرضا مهدیار اسماعیلی شب گذشته در کرسی ازاداندیشی «اقتصاد مقاومتی یا وابسته» دانشگاه بیرجند با بیان اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی از سال 92 مطرح شد و قبل آن نیز از سال 87 به بعد همواره رهبر معظم انقلاب در نامگذاری شعار سالها روی موضوع اقتصادی تاکید ویژه داشتند، افزود: اگر قرار باشد کشور به توسعه دست پیدا کند باید الگوی بومی خود را بکار گیرد که در ایران الگوی بومی ما اقتصاد مقاومتی است.
 
وی با بیان اینکه شرکت سامسونگ ابتدا یک شرکت بازرگانی ماهی، میوه و سبزیجات بود و 12 سال از این محل به بخش الکترونیک خود یارانه دادند تا توانست رشد کند، گفت: بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر در جهان هستند که با کمک دولت خود و دریافت یارانه توانستند سرپا بایستند.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یک الگوی علمی ثابت شده است و تمام دنیا نمونه آن را بکار گرفتند و نیتجه هم داده است، گفت: اگر از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی که همه جوانب زندگی انسان را تعریف کرده است در دولت استفاده نکردیم خودمان مقصر هستیم.
 
مهدیار اسماعیلی با بیان اینکه ما در اجرای بسیاری از سیاست ها مشکل داریم وگرنه سیاست های خوبی تاکنون در کشور نوشته شده است، گفت: در زمان محمدرضا پهلوی دو هواپیمای غول پیکر کنکورد را خریدند و قرار بود ایران را در کمتر از 8 سال هاب هواپیمایی منطقه کند، اما چرا نشد؟ همان شعاری که وزیر راه دولت روحانی هم می دهد.
 
وی با بیان اینکه ساختار نهادی در کشور ما مشکل دارد، گفت: 300 سال قبل ایران آنقدر توسعه یافته بوده که بسیاری از غربی ها اسم فرزندان خود را از نام های ایرانی مانند سعدی انتخاب می کردند، همه دولت ها ایده های خوبی داشتند اما در اجرا ناموفق بودند.
 
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه هر آنچه که نیاز کشور است در اقتصاد مقاومتی بیان شده است، گفت: اقتصاد مقاومتی موضوعی است که هنوز سه سال است مطرح شده و نوپا است، لذا زمان می برد که جا بیفتد و به عنوان یک اقتصاد مهم مطرح شود.
 
مهدیار اسماعیلی با بیان اینکه در چند سال گذشته که به آمریکا اعتماد کردیم چی شد؟ مگر جز این است که دولت فعلی به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارد، خوب نتیجه آن چی شد؟ مشکلات درست شده است؟، اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که پس از ضربه و شوک برای بازگشت به حالت اولیه مشکلی پیش نیایید.
 
وی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما اسف بار است، افزود: اگر همین روند بانکداری ادامه پیدا کند و اصلاح نشود در سال 97 با بحران اجتماعی مواجه خواهیم شد.
 
وی با بیان اینکه قانون بانکداری ما مربوط به 40 سال قبل است و باید اصلاح شود، گفت: حل مشکل بانکداری مانند موضوع یارانه ها ما نیازمند هزینه سیاسی است، لذا هیچ دولتی این کار را بدلیل از دست ندادن محبوبیت خود نمی کند.
 
 

نظر شما