نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31378  |  
تاریخ انتشار : 1396-10-16 14:19
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تصویب قانون 'پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی' در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر استاد یا دانشجویی به وسیله مقاله تقلبی ارتقا پیدا کند یا از امتیازات مالی و معنوی برخوردار شود این امتیاز قابل لغو و مجازات دارد.

به گزارش دانشجو پرس ، محمد روشن در همایش حقوقی مدیران دانشگاههای منطقه هشت کشور در سالن همایش های شهید هنری دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان با اشاره به این قانون مجلس که در مرداد ماه امسال تصویب شد اظهار کرد: طبق این قانون مجازاتهایی برای متخلفان در نظر گرفته شده است و این قانون شامل همه کسانی است که اقدام به تخلف کنند.
وی خاطرنشان کرد: برخی در مقابل دانشگاهها و مراکز آموزشی اقدام به تولید آثار علمی و فروش به متقاضیان دارند لذا برای افرادی که این مقالات را می فروشند مجازات هایی درنظر گرفته شده است.
روشن گفت: اگر استاد یا دانشجویی به وسیله مقاله تقلبی ارتقا پیدا کند یا از امتیازات مالی و معنوی برخوردار شود این امتیاز قابل لغو و مجازات دارد.
وی به کاربردی تر شدن علوم دانشگاهی و کمک به توسعه و رونق اقتصادی در کشور تأکید کرد و گفت: یکی از رسالت های دانشگاهی این است که علم دانشگاهی را به منظور ارتقاء سطح توسعه و اقتصاد مملکت به کار بگیرید.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه افزود: از سه سال گذشته تاکنون با همفکری معاونت حقوقی رئیس جمهوری، وزارت اقتصاد و دارایی و ثبت اسناد و املاک برای 64 درصد زمینهای متعلق به دانشگاههای کشور سند تک برگی صادر شده است.
وی افزود:زمینهایی به دانشگاه های ما از ابتدای تاسیس اختصاص داده شد و دانشگاهها در این اراضی اقدام به تاسیس سازمان مرکزی، دانشکده، پژوهشکده و ... کردند.
وی تصریح کرد: برخی از این زمینها باید برای صدور سند مستندسازی و برای اراضی واگذار شده به دانشگاهها اسناد تک برگ صادر می شد تا از معرض هرگونه تعرضی مصون بماند.
روشن افزود: قبلا دانشگاهها معمولا به فکر تشکیل کلاس و برگزاری علوم علمی و آزمایشگاهی بودند و آنطور که باید اهتمام به مستندسازی اموال غیرمنقول را نداشتند که در این رابطه از سه سال گذشته تاکنون برای 64 درصد زمینها و اموال غیرمنقول متعلق به دانشگاههای کشور سند تک برگ صادر شده است.

** اختصاص 10 هکتار از اراضی دانشگاه ولیعصر رفسنجان به کشت گلخانه ای هیدروپونیک
رئیس دانشگاه ولیعصر رفسنجان نیز از اختصاص 10 هکتار از اراضی این دانشگاه برای کشت های گلخانه ای به صورت هیدروپونیک (کشت بدون خاک) خبر داد.
محمدعلی دهقان اظهار کرد: در کشت هیدروپونیک پنج درصد آب مورد نیاز است و بزودی این طرح با اعتبار 50 میلیارد تومان اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان به عنوان معین اقتصادی منطقه محروم خنامان در نظر گرفته شده و ترویج کشت زعفران در این منطقه در سه هکتار زمین در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه 30 درصد از اراضی پسته شهرستان رفسنجان به دلیل کم آبی از دست رفته لذا با ترویج کشت های گلخانه ای و زعفران می توان در احیای این اراضی و صرفه جویی در منابع آبی کمک کرد.
وی افزود: در حال حاضر هشت هزار و 500 دانشجو در مقاطع مختلف علمی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 150 نفر در مقطع دکترا، هزار و 700 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و مابقی نیز در مقاطع کارشناسی و کاردانی در 128 رشته و گرایش های مختلف مشغول به تحصیل هستند.
وی با اشاره به وجود 260 عضو هیات علمی در این دانشگاه افزود: 48 درصد بودجه صرف حقوق و هزینه های جاری می شود.
دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان در زمینی به مساحت 400 هکتار تاسیس شده و دارای 130 هزار متر مربع ساختمان سازی است.
وی به برگزاری همایشی در بهمن ماه امسال در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این همایش مربوط به دانشجویان افغانستانی است.
دهقان با اشاره به تحصیل بیش از پنج هزار و 300 دانش آموز افغان در 13 مدرسه رفسنجان افزود: در این همایش وزیرانی از کشور افغانستان حضور خواهند داشت تا در رابطه با جذب بیشتر دانشجو توسط دانشگاه رفسنجان تبادل نظر صورت گیرد.
رفسنجان با 311 هزار نفر جمعیت در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
منبع: ایرنا

نظر شما