نشر خبر

آخرین عناوین

پربیننده ترین

کد مطلب: 31713  |  
تاریخ انتشار : 1396-12-10 07:31
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: این‌گونه می‌شود که 49 درصد فارغ‌التحصیلان جامعه بیکار می‌شوند که البته بخشی از آن مربوط به مشکلات جامعه است اما بخشی دیگر مربوط به نوع نگاه به این مسئله است.

به گزارش دانشجو پرس ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی در جمع دانشجويان و اساتيد دانشگاه پيام نور اسديه اظهار داشت: در شهر اسدیه با توجه به اینکه جوان زیادی دارد این دانشگاه امکان خوبی است و باید شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود که بتوانند تحصیل کنند و به آموزش عالی بپردازند.
 
وی گفت: پرورش علمی ازجمله کارهایی است که دانشگاه ها انجام می دهند و در ایران هم تمرکز بیشتر روی همین موضوع است؛ در کنار این موضوع دانشگاه‌های دنیا کارهای دیگری هم می‌کنند که از خود علم کمتر نیست و آن کار فرهنگی است.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ازجمله چیزهایی که ما ضعف داریم فرهنگ مدنی است که مردم قانون‌گرا منضبط و اهل برنامه‌ریزی باشند، گفت: نباید دانشجویی که فارغ‌التحصیل می‌شود همان ابتدا از جهت کار دچار سردرگمی ‌شود و این بخاطر این است که نوع نگاه نسبت به کار، نوع دیگری است.
 
عبادی اظهارداشت: در فرهنگ عمومی جامعه ما غالباً همین موضوع بوده است چون اقتصاد ما در یک قرن گذشته دولتی بوده است و تعریف کار یعنی آگهی استخدام باشد و اگر این نباشد یعنی کاری وجود ندارد.
 
وی افزود: این‌گونه می‌شود که 49 درصد فارغ‌التحصیلان جامعه بیکار می‌شوند که البته بخشی از آن مربوط به مشکلات جامعه است اما بخشی دیگر مربوط به نوع نگاه به این مسئله است.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه فرهنگ کار باید در دانشگاه تصحیح بشود،افزود: برخی جوانان هستند چون همچنین تصوری نسبت به ایجاد کار دارند، این فرهنگ جلوی فکر آن‌ها را نسبت به ایجاد اشتغال می‌گیرد در حالی که اگر از این فکر و فرهنگ رهایی پیدا کنند همین آدم به‌قدری قابلیت دارد که 50 نفر دیگر را سر کار می برد.
 
عبادی گفت: باید دانشجو وقتی فارغ‌التحصیل می‌شود چنان اعتماد به نفسی داشته باشد که بتواند کار ایجاد کند. بخش دیگری که دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش باید بپردازد این است که به مهارت و فنون بیشتر توجه بشود ، امروز در دنیا و جامعه جهانی چیزی که حرف اول را می‌زند فن است.
 
وی بیان داشت: در حال حاضر بعضی رشته‌ها در دانشگاه داریم که در بعد نظری آموزش دیده‌اند اما در بعد عملی نمی‌تواند کاری بکند ، نوع نگاه دنیا این است که حتماً دانشجو که علم را می‌آموزد، فن و مهارت را هم به او بیاموزند که در غیر این صورت در جامعه دچار مشکل می‌شود.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: اگر آموزش‌های دانشجو علمی و همراه با مهارت باشد، تولید هم رونق می‌گیرد اما متأسفانه ارتباط دانشگاه با صنعت ضعیف است.
 
عبادی اظهارداشت: صنعت تولید به عظمت دانشگاه‌ها توجه ندارد و بعضی از تولیدکنندگان توجه ندارند که دانشگاه‌ها چقدر می‌توانند مشکلات آن‌ها را حل کنند.
 
وی گفت: دانشگاه پیام نور دانشگاهی است که از جهت علمی بسیار دانشگاه بالایی قرار دارد.

نظر شما