نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31761  |  
تاریخ انتشار : 1396-12-16 18:19
عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه بیرجند گفت: چهارشنبه سوری به عنوان یک عنصر فرهنگی ریشه دار باید مدیریت شود و حین برگزاری آن عقاید و ارزش های اسلامی و ملی خود را تبلیغ کنیم.

به گزارش دانشجو پرس ، محمدباقر آخوندی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا پیشنهاد کرد که آیین چهارشنبه سوری با مدیریت نظام در مکان های خاص برگزار شود تا هم نکات ارزشی بیان و هم موجب صله رحم و صمیمیت مردم شود. 
وی افزود: اگر آیین چهارشنبه سوری با مدیریت دولت و دستگاه های ذیربط اجرا شود امکان سوءاستفاده به بیگانگان در بهره برداری سیاسی از این مراسم را نمی دهد. 

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند گفت: مراسم چهارشنبه پایان سال سابقه طولانی در ایران قبل از اسلام داشته و یک عنصر فرهنگی است. 

وی اظهار کرد: مردم با انجام این مراسم خود را ایرانی دانسته و اگر کسی شرکت نمی کرد بر او خرده می گرفتند و در واقع خانواده ها زمینه برگزاری این مراسم را فراهم می کردند. 

آخوندی گفت: چهارشنبه سوری سنت دیرینه ایرانیان، پیام آور شادی و سرزندگی به شمار می رود که نماد پیروزی روشنایی و نیکی بر تاریکی و پلیدی است. 

وی یادآور شد: در مقطعی از زمان برخوردهای نامناسبی با این آیین در کشور انجام شد که همین موضوع زمینه سوءاستفاده و بهره برداری از این مراسم را فراهم کرد. 

استاد دانشگاه بیرجند گفت: سال 1375 که مشهد بودم طرحی به استانداری خراسان ارائه دادم که این مراسم توسط استانداری و دستگاه های نظامی و انتظامی اجرا شود تا امکان سوءاستفاده دشمن از این مراسم ایجاد نشود. 

نظر شما