نشر خبر

آخرین عناوین

پربیننده ترین

کد مطلب: 31772  |  
تاریخ انتشار : 1397-04-24 13:37
جمعی از اساتید انقلابی دانشگاه های استان خراسان جنوبی در نقد عملکرد اقتصادی دولت بیانیه ای صادر کردند.
بیانیه اساتید انقلابی دانشگاه های استان خراسان جنوبی در نقد عملکرد اقتصادی دولت

به گزارش دانشجو پرس ، متن بیانیه جمعی از اساتید انقلابی دانشگاه های استان خراسان جنوبی در نقد عملکرد اقتصادی دولت و وضعیت نابسامان بازار به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بزرگترین مبارزه با آمریکا خدمت به مردم است  ( مقام معظم رهبری )
در ماه‌های اخیر، شرایط حساس، پیچیده و چند وجهی بر ایران اسلامی و منطقه پیرامونی ما حاکم شده و همزمان با دستاوردهای کم نظیر علمی و اجتماعی در کشور و فتوحات متعدد منطقه ای جبهه مقاومت، ناکارآمدی بخشهایی از دستگاه اجرائی کشور نگرانی های اقتصادی برای مردم و توده های مستضعف را آشکار نموده است.

پس از اعتراض‌ بخشهایی از مردم درباره سیاست‌های اقتصادیِ ناکارآمد دولت دوازدهم و همچنین عملکردِ کم‌رمق آن در دی ماه سال گذشته، در هفته های اخیر نیز موجِ تازه‌ای از تنش ‌ها و التهاباتِ اجتماعی شکل گرفته که هویّتی جز آنچه پیش از این رخ داده بود، ندارد.

رهبر فرزانة انقلاب اسلامی با تفکیک دقیق اعتراضات مردمی از اغتشاشات در ماجراهای دی ماه سال 96، به دولت تکلیف نمودند که اقدامات فوری برای علاج دردهای اقتصادی کشور انجام دهد؛ ولی متأسفانه کم کاری و ضعف دولت کار را به جایی رساند که آشفتگی های اخیر بازارهای ارز، طلا، مسکن و خودرو دل‌نگرانی های عمیقی را برای همه اقشار مردم و توده های مستضعف فراهم آورده که حلّ آنها نیازمند اقدام عاجل، قاطع و بدون مسامحه مسئولان است؛ در این شرایط، جای تعجب است که دولت محترم هنوز در قبال این آشفتگی ها و نابسامانی ها خود را مسئول و پاسخگو ندانسته، و تدبیر عاجلی ننموده و برنامه اقتصادی منظم و مدونی ارائه نمی نماید.

امروز لازم است حفظ ارزش پول و سرمایه های توده های مردم در دستور کار دولت قرار گرفته و اقدامات فوری برای حل مشکلات طبقات محروم صورت پذیرد. سوء مدیریت و بی عملی دولت محترم، بی توجهی به استراتژی اقتصاد مقاومتی، اعتماد گسترده به آمریکا و اروپای همدست او، بی برنامگی در تدبیر اقتصاد کشور و وضعیت نابسامان اقتصادی که مخصوصاً طبقات ضعیف جامعه را با فشار و تنگنا مواجه کرده است، منشأ اصلی این مشکلات می‌باشد.

صاحب نظران اقتصادی بر این نظرند که پیش‌بینی این وضعیت، کارِ دشواری نبوده است لکن متاسفانه باوجود کم کاری دولت، نگرانیها و اعتراض‌های معیشتیِ مردم، ادامه دارد و بیم آن است که موجِ پدید آمده، فروکش نکند؛ چون در مبانی نظری تکوین آن، اهتمام و اعتنایی درخور به نقش و مطالباتِ مردم وجود ندارد، از این رو رویکرد اتخاذ شده از سوی دولت در علاج دردها و دغدغه‌های مردم کارآمد نیست.

پرواضح است دولت محترم باید دل به خدا و قوای ملّت سپرده، لباس رزم اقتصادی پوشیده و بی‌توجّه به وعده و وعید ایالاتِ متحدۀ امریکا و مساعدت‌های توخالی دولت‌های اروپایی، چشم به ظرفیّت‌های بومی و درونی افکند و قوا و استعدادهای نهفتۀ ملّی را در این پیچ تاریخ بارور سازد. مع الاسف مبانی نظری دولت محترم در حوزة اقتصادی و سیاست اگر با مؤلفه های بومی قدرت ایرانیان گره و پیوند نیابد، فاصلۀ پُرنشدنی بین دولت و مردم، سببِ بیگانگیِ سیاسیِ مردم نسبت به این سنخ از حکمرانی شده و این تلقی را در ملّت ایجاد خواهد کرد که نه مشقّت‌ها و مصائب‌شان، دیده می‌‍‌شود و نه صدای‌شان، شنیده.

براستی این درد، اگر علاج نشود، اساس و بنیانِ انقلاب را همچون موریانه می‌بلعد و به آسانی، «انقلاب» را به «ضدّ انقلاب» تبدیل خواهد کرد. این است سرّ حساسیّتِ مؤکّد و فراوانِ رهبرِ انقلاب نسبت به «بلای اشرافی‌گری».

علاوه بر این، رهبری معظم انقلاب بارها بر اقتصاد درون¬زا که متکی بر حمایت از تولید داخلی است، تأکید داشته اند، ولی متاسفانه روند کانونی فعالیت دولت، برجام و حفظ آن بوده که عملاً شاهد گشایش در امور ایرانیان نبودیم. برجام که قرار بود کلیه تحریم ها را از بین ببرد، اینک خود به وسیله ای بی رحم برای تحریم بیشتر ایران تبدیل شده است.

در افواه چنین گفته می شود که دولت محترم کشور را رها کرده است، کار به جایی رسیده که نه چرخ کارخانه ها می چرخد و نه چرخ سانتریفیوژها و پس از عهد شکنی آمریکا برای حل مشکلات کشور باز هم به دستان دولتهای اروپایی چشم دوخته شده است؛ از سویی به جز مبانی نظری گفته شده، گمشده بنیادین دیگری که سبب آزردگی نخبگان و جمهورِ مردم شده، مسئولیت ناپذیری در این نوع حکمرانی نفت پایه و شبه مدرن است؛ گواینکه از مهمترین دلایل وضع موجود همین نکته است که دولتمردان خود را پاسخگوی سیاست های اتّخاذی پنج سالة خویش نمی دانند و احساس خطری ازجانب نظّار قانونی نمی کنند؛ چه بسا می دانند اگر نمایندگان دلسوزی هم پیدا شوند و بخواهند آنها را برای طلب پاسخ به مجلس بکشانند، بعد از استیضاح با آرای بیشتری به وزارتخانه خود باز می گردند.

 با توجه به اینکه وضعیت فعلی نتیجۀ روند چندسالۀ سیاست های دولت در نگاه به بیرون و امید به معجزه برجام بوده است، تبعاً مهمترین راهبرد برون رفت از مشکل، تکیه بر توان و ظرفیت¬های داخلی، بومی و تغییر نگاه از خارج به داخل است.
مبنای نظری راهبرد دولت، نظریه های کلاسیک غربی بوده که هر نوع پیشرفت و تحول در کشور را منوط به ارادۀ قدرتهای خارجی دانسته که ناخواسته، به همراهی با همۀ الزامات نظام ظالمانۀ بین الملل موجود منجر شده است؛اما راهبرد اساسی و ابتکاری  انقلاب اسلامی، ارائه «راه سوم» در مقابل راه های غربی و شرقی زندگی، حکومت و پیشرفت بود. درواقع، انقلاب اسلامی، یک راه «دیگر» و یک فنّاوری نوین بود که بشریت را به سوی خود فراخواند الگوی ابتکاری انقلاب اسلامی، مردمی کردن دفاع و تکیه بر داشته های خود در همۀ امور بود گو این که در جریان دفاع مقدس این استراتژی تثبیت و تأیید شد، گسترش یافت و افتخارات درخشانی را رقم زد که ملتی با دست خالی و با تکیه بر عزم وارادۀ جوانان خود بر تکنولوژی و ابزارهای پیشرفتۀ همۀ دنیا که پشت سر صدام و سازمان تروریستی و آدمکشِ منافقین بودند، غلبه کرد. بعد از دورۀ دفاع مقدس نیز در برخی عرصه های دیگر کم و بیش از همین الگو استفاده شده و نتیجه داده است، اما چرا امروز برای حل معضلات کشور از این الگو استفاده نشود؟!

همچنین افشای طرح و نقشه دشمن،  اعتبارزدایی از دنباله های رسانه ای تبلیغاتی غرب در داخل کشور، انتشار واقعیات و حقایق امور برای جلب همراهی مردم و عدم تأثیرپذیری از جنگ روانی دشمن، طرح نمونه های موفق گره گشایی مسائل جامعه از طریق روحیه جهادی انقلابی در ادارة اقتصادی و اجتماعی کشور، مطالبه گری برای پاسخگویی مسئولان و مقامات سه قوه و .. . بخشی از این فرایند است، ضمن اینکه راهبرد مردمی کردن امور و استفاده از ظرفیت و توان لایزال ملت، از ابتکارات انقلاب اسلامی و الگوی مدیریت ولایی است و باید امور مردم را با خود آنها درمیان گذاشت و معضلات را از طریق خود ایشان حل کرد، آموزه ای مردم گرایانه که خاندان ستمگر پهلوی با تکیه بر پول نفت و قدرت های بزرگ، قوای ملّت و استعدادهای مردمی را از مشارکت در اداره کشور دور کرد.

از سوی دیگر، مقابله علمی ودانشگاهی با آثار تحریم ها در حوزه امور بانکی و ارز، فروش نفت و انتقال وجوه حاصل از آن به داخل کشور، بنزین، صنایع بالادستی نفت و گاز، حوزۀ سرمایه گذاری، توجه بنیادین به مسائل و معضلات مربوط نظام بانکی، ایجاد اشتغال و نیز عطف توجه به حوزه مسکن، سلامت و امنیت غذایی و ... به طراحی سیاست های متناسب نیازمند است.

جمعی از اساتید انقلابی دانشگاه های استان خراسان جنوبی
 

نظر شما