نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31824  |  
تاریخ انتشار : 1397-12-02 23:40
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شفاف‌سازی مسائل مالی دانشگاه مانند کمبود اعتبار موجب درک دانشجو از برخی کمبود‌ها می‌شود.

به گزارش دانشجو پرس، جلسه دیدار مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان دانشجویان دانشگاه بیرجند و دانشگاه صنعتی بیرجند در محل سالن جلسات حوززه ریاست دانشگاه بیرجند برگزار شد.
در این مراسم نمایندگان دانشجویان به اظهار نظر و ارائه پیشنهادات و درخواست‌های خود پرداختند و در پایان دکتر مجتبی صدیقی به مسائل عنوان شده پاسخ داد.
صدیقی در این نشست گفت: برای کاهش دغدغه‌های دانشجویان، بایستی رئیس دانشگاه و معاون دانشجویی اختیارات کامل از نظر بودجه و اعتبار را داشته باشند تا بتوانند پاسخگو باشند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شفاف سازی مسائل مالی دانشگاه مانند کمبود اعتبار موجب درک دانشجو از برخی کمبود‌ها می‌شود.
وی گفت: در بودجه سال ۹۸، بیشتر توجه مسئولین به اقشار آسیب پذیر جامعه است و رشد بودجه دانشگاه‌ها مقداری بیشتر از متوسط است.
صدیقی تصریح کرد: باید شرایط جامعه را درک کرد، اما این بدان معنا نیست که خواسته‌های خود را بیان نکنیم.
وی ادامه داد: اگر قبول داریم که دانشگاه یکی از مهم‌ترین نهاد‌های کشور است پس باید متناسب با محدودیت‌های کشور، به مشکلات دانشگاه‌ها توجه ویژه کنیم.
رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: حق شورای صنفی است که در فرآیند طبخ غذا و مسائل تغذیه و ... دانشجویان نظارت داشته باشد و مشکلات را به شکلی دوستانه مطرح کند.
صدیقی خاطرنشان کرد: طبق برنامه ششم و قانون بودجه سال ۹۷ و ۹۸، برای ساخت خوابگاه‌های جدید دانشگاه از تسهیلات بانکی به مدت ۲ سال استفاده شود و ۱۰۰ درصد اجاره، صرف بازپرداخت وام شود.
وی افزود: بیش از ۲۰ دانشگاه از این طرح استقبال کرده اند که دانشگاه بیرجند نیز یکی از آن‌ها است و ان شاء الله در سال آینده کلنگ زنی خوابگاه‌ها را خواهیم داشت.
معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۲۷ زمین چمن مصنوعی در دانشگاه‌ها مشخص شده و تاکنون ۱۰ مورد از آن انجام شده و تا دو ماه آینده این تعداد افزایش خواهد داشت و سال آینده نیز این مسئله تکرار می‌شود.
وی عنوان کرد: اتاق‌های تندرستی خوابگاه‌ها نیز در سال ۹۸ لکه گیری می‌شود و اگر دانشگاهی نداشته باشد، ایجاد خواهد شد.
صدیقی خاطرنشان کرد: پروژه‌های نیمه تمام، مشکلات بسیاری از دانشگاه‌ها است و دلیل آن عدم توجه به توجیه پروژه‌ها در زمان تصویب است.
معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: دولت برای پروژه‌های بالای ۵۰ درصد تکمیل شده، اعتبار گذاشته و در خصوص سایر پروژه‌های نیمه تمام، چشم امید ما به کمک خیرین است.
صدیقی اظهار کرد: حوزه آموزشی مسئله سنوات اضافه تحصیلی دانشجویان را برای دانشگاه‌های سطح ۱ و ۲ در اختیار خود آن‌ها قرار داده است.
وی اظهار کرد: تاکنون موفق شدیم که مبلغ وام‌های دانشجویی و وام‌های ضروری را افزایش دهیم و در سال ۹۸ نسبت به افزایش هزینه کار دانشجویی نیز بازنگری خواهد شد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: امسال اولین سالی است که در بودجه‌های طرح توازن نام دانشگاه آمده و توقع ما از استانداری‌ها و مسئولین این است که مقداری از آن را به دانشگاه‌ها اختصاص دهند.
وی اظهار کرد: برخی دانشگاه‌ها شرایط مالی خوبی دارند و در بحث بازدید‌های علمی سایر دانشگاه‌ها به دانشگاه خود می‌توانند امکاناتی را در اختیار آن‌ها قرار دهند و در ازای آن تشویقی‌هایی نیز برای آن‌ها قرار دهیم لذا در خصوص این طرح پیشنهادی بازنگری خواهد شد.
وی اشاره کرد: چند سالی است که مسائل حمل و نقل دانشگاه‌ها به بخش خصوصی سپرده شده، ولی با این حال به بحث نظارت بر آن تاکید داریم.
معاون وزیر علوم و رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اذعان داشت: دانشجویان سرمایه‌های کشور هستند و توجه به ایمنی آن‌ها در دانشگاه، خوابگاه، حمل و نقل و ... مسئله‌ای مهم است.

نظر شما