نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 30580
تاریخ انتشار: 1396-07-11 19:07
واقعه کربلا را فرصتی طلایی و بسیار مناسب معرفی کرد که باید آن را همچون گوهری گرانبها پاس داشت و با تمام توان برای اقامه این فریضه عظیم از همه هستی گذشت.

به گزارش دانشجو پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا واقعه کربلا به معنای واقعی کلمه یک دانشگاه است، دانشگاهی که درس شهادت، شهامت، آزادگی، عدالت و عدم تسلیم در برابر ظلم و زور را به همگان می‌آموزد و بر در و دیوارش «هیهات منّا الذلّه» نقش بسته است. اساتید این دانشگاه از بزرگسالانی همچون ابوا الفضل(ع)، علی اکبر(ع)، زینب(س) و نیز حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه گرفته تا شیرخواری چون حضرت علی اصغر هر یک کرسی درس خاص خود را دارند.
امروز عطر فرهنگ عاشورایى در سراسر جهان اسلام منتشر شده است. فرهنگی که در عظمت و اهمیت آن، رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی تأکید می‌کردند: «اسلام‌ را تا حالایی‌ که‌ شما می‌بینید، اینجا ما نشسته‌ایم،‌ سیدالشهداءزنده‌ نگهداشته‌ است‌… سیدالشهداءاسلام‌ را نجات‌ داد… روضه‌ سیدالشهداءبرای‌ حفظ‌ مکتب‌ سیدالشهداء است‌، الان‌ هزار و چهارصد سال‌ است‌ که‌ با این‌ منبرها، با گریه‌ها و این‌ روضه‌ها و با این‌ مصیبت‌ها و با این‌ سینه‌زنی‌ها ما را حفظ‌ کرده‌اند…». همچنین در بنیادین بودن این فرهنگ همان بس که رهبر معظم انقلاب گفته اند «اگر ملت اسلام نام حسین و یاد حسین را زنده نگه دارد و آن را الگو قرار دهد از همه موانع و مشکلات عبور خواهد کرد».
پیشوای راستین سومین را همانگونه که هست معرفی کنیم
بنابراین ماه محرم و واقعه کربلا را فرصتی طلایی و بسیار مناسب است که باید آن را همچون گوهری گران بها پاس بداریم و با تمام توش و توان برای اقامه این فریضه عظیم از همه هستی خود بگذریم که تنها به توفیق الهی این امر میسر است؛ لذا لازم است مراسم عزاداری هرچه باشکوه‌تر ولی ساده و خالی از پیرایه‌ها و سخنان شر‌ک‌آلود و غلوّ آمیز باشد و عزاداران از اعمالی که موجب وهن اسلام در نظر دیگران است، بپرهیزند. بی‌تردید بهترین گونه اقامه عزای سالار شهیدان، بیان حقایق انکار ناپذیر و واقعیات مسلم واقعه عاشورای سال 61 هجری است که بخش‌هایی از آن را می توان در تذکره‌های برجای مانده از ائمه معصومین(ع) و به ویژه حضرت حجت(عج) یافت.
حفظ آرامش و وحدت مسلمین یک ضرورت است
آنچه که امروز باید بیشتر مدنظر مجالس عزاداری و خطابه‌ها قرا گیرد، موضوع وحدت است. جهان اسلام امروز بیش از هر زمان نیازمند آرامش و وحدت است. وحدتی که برآمده از پیروی تمام مسلمانان از اصول مشترک اسلامی است همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بارها در تبیین موارد آن کوشیده‌اند و پیوند مسلمانان را در مشترکات و موارد اصولی دین مبین، لازم و البته کاملاً عملی و قابل تحقق ارزیابی کرده‌اند.
بی شک ائمه الهدی بیش از هرکس مایه وحدت و محور اتحاد و اشتراک هستند. پس باید با دقت در نحوه عزاداری‌ها و برپایی مجالس تکریم مقام حضرت سیدالشهدا و خاندان پاک و مطهرش، از ارائه تصاویر جعلی و تفاسیر واهی از قیام و نهضت حسینی به شدت پرهیز کنیم و پیشوای راستین سومین را همانگونه که هست بدون هیچ آرایه گمراه کننده‌ای به عموم مسلمانان معرفی کنیم و زمینه هرگونه سوءاستفاده را از منافقان و دشمنان بستانیم.
اسلام شگفت‌آورترین پیروزی‌ها را به دست آورده است
فرهنگ حسینی امروز در جای جای دنیا به برکت وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی شناخته شده و نام آشناست چه آنکه کارکرد عملی و انسان‌ساز خود را در دنیای معاصر به ثبوت رسانده است. امروزه از شرق دور تا غرب گستره گیتی را نام و یاد فداکاری‌ها و جانفشانی سرسلسله آزادگان عالم و خاندان پاکش در ظهر تفتیده عاشورای سال 61 هجری فراگرفته است. آیا هنگام آن نیست که به جای مطالب تفرقه‌انگیز و ناصواب و کم‌محتوا، با فریاد کردن ندای ظلم ستیز و مظلوم‌نواز اباعبدالله الحسین فرهنگ ناب نبوی را به رخ فرهنگ‌های ناکارآمد و انسان سوز و بنیان برانداز دنیای مادی گرا بکشانیم؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که واژگانی چون آزادگی، حقیقت جویی، ظلم ستیزی، ایثار جان مال و خانمان در راه عقیده و بسیاری از مفاهیم فرهنگی، تربیتی فرهنگ عاشورا را برای جهانیان تبیین کنیم؟
اسلام در قرن حاضر شگفت‌آورترین پیروزی‌ها را در تمامی عرصه‌های بین‌المللی به دست آورده است که البته بیشترین سهم از این پیروزی‌ها از آن مستضعفان و محرومانی است که با درک پیام حق و حقیقت، به تلاش برای رسیدن به مدینه فاضله اسلامی و آرمان شهر پایدار علوی و ولایی پرداخته‌اند. امروز خون‌های سرخ و خالصانه مسلمانان مظلوم غزه، عراق، یمن، سوریه، لبنان وخون پاک شهیدان همچون حججی‌ها علمدار این آزادمنشی‌ها و فضایل و فجر آفرینی‌هاست. مردمی که در برابر دیدگان نامردمان متمدن نما و انسان نمایان مدعی انسانیت،با سری برافراشته و پیشانیی بلند در برابر صهیونیست وتکفیری‌های بین‌الملل ایستاده‌اند و می‌دانند که بهشت را به بها دهند و به بهانه ندهند.
این همان فرهنگی است که برای تداوم آن و برای همه گیر شدن درس هایش باید تا آخرین رمق بکوشیم و برای تبیین آموزه‌هایش از همه داشته‌هایمان درگذریم و برای اعتلای کلمه حقش از بذل جان و مال و دودمان نهراسیم. اینست درسی که در آن روز خونین در دشتی پر از شقایق به بار نشست و ما امروز میراث‌دار آن گوهر یگانه‌ایم.
رمضانخانی، سرپرست معاونت امور مجلس مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)
انتهای‌پیام/

نظر شما