نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 30914
تاریخ انتشار: 1396-09-07 18:20
وجود تشکل‌های فعال دانشجویی در میان دانشجویان همواره یکی از علل پایداری و تأثیرگذاری حرکت‌های دانشجویی بوده است، بسیج دانشجویی هم به عنوان یک تشکل فعال در میان تشکل‌های دانشجویی دو امتیاز ویژه دارد، بسیجی و دانشجویی بودن.

به گزارش دانشجو پرس به نقل از فارس محمدرضا آبدار مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و تحقیقات طی یادداشتی به مهم‌ترین مبانی فعالیت‌های محوری بسیج دانشجویی پرداخت.
« حضرت امام خمینی (ره) فرمود: «بسیجی یعنی متن مردم، آن مردمی که می‌توان امید دفاع از انقلاب را از آنها داشت. بسیج یک فرهنگ و یک حرکت فرهنگی است، بسیجی بلند همت است و خواسته او برای اعتلای کشور است، فرهنگ بسیجی ترکیبی است از ایمان عمیق، تلاش مخلصانه، هوشیاری، گذشت و ایثار... خلاصه کلام اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند».
در این چند سالی که از انقلاب می‌گذرد چه در بازخوانی کلام امام راحل چه در بیانات مقام معظم رهبری جایگاه بسیج و عنصر پویای بسیجی بارها و بارها به مناسبت‌های مختلف تبیین و واکاوی شده است و امروز دیگر مشهود و مبرهن است تا جایی که به هر نقطه‌ای از دور افتاده‌ترین مناطق کشور تا مراکز استان‌ها سر بزنیم بسیجی‌ها مشغول خدمت رسانی و فعالیت هستند و نه منتظر هفته بسیج و گرامیداشت هایش می‌مانند نه منتظر مناسبت‌های تقویمی، نه گرمای تابستان از فعالیت‌های جهادی بازشان می‌دارد نه سرما از ادامه مسئولیتشان دورشان می‌کند و این همان ظرفیتی است که امام (ره) 30 سال پیش به درستی آن را شناخت و از دل ملت و متن مردم بیرون کشید و امروز ثمره‌اش را در شاخه‌های متفاوت بسیج مستضعفین؛ بسیج دانشجویی؛ بسیج اساتید؛ بسیج جهادگران و.... می‌بینیم.
این شجره طیبه که چون روح تازه‌ای در لحظه‌های نیاز به کالبد ملتش دمیده می‌شود و جان تازه‌ای می‌بخشد باید روز به روز تقویت گردد و مستحکم تر شود زیرا که اندک اختلالی در این مرکز مهم بنیادی فرهنگی خسارت‌های جبران ناپذیری برای کشور رقم خواهد زد همانطور که زمان‌های آمدن به میدان این ارتش بیست میلیونی معجزاتی با خود به همراه می‌آورد؛ بی توجهی یا تضعیف یا ایجاد اختلال در آن هم حتما شکاف‌های بزرگتری را درست خواهد کرد که این مستلزم توجه بیش از پیش مسئولین امر به این شجره طیبه و این نوای دلنشین است تا فراگیرتر از قبل بلکه عالم‌گیر شود.
بسیج دانشجویی به عنوان یک تشکل فعال در میان تشکل‌های دانشجویی دو امتیاز ویژه دارد.
هم بسیجی هم دانشجویی...
وجود تشکل‌های فعال دانشجویی در میان دانشجویان همواره یکی از علل پایداری و تأثیرگذاری حرکت‌های دانشجویی بوده است. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این تشکل‌ها پایگاهی مناسب برای پاسداری از ارزش‌ها و مبانی اسلامی در دانشگاه و کانونی برای مبارزات محسوب می‌شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با تغییر اقتضائات اجتماعی و سیاسی کشور این تشکل‌ها علاوه بر کارکردهای نظری و فکری با حضور پرشور در عرصه‌های علمی و سیاسی تبدیل به یکی از پرطرفدارترین و تعیین کننده‌ترین جریان‌های سیاسی در جهت‌گیری‌های اجتماعی و سیاسی کشور شده‌اند تا دانشجویان ضمن تحصیل علم بتوانند ابعاد متفاوت فکری و مهارتی خود را به منصه ظهور برسانند و با کسب تجربه به فراخور حال موثر در فضای دانشگاه و روشنگری دانشجویی باشند و در آینده موثر در اقتضائات کشورشان.
از آنجا که دوران دانشجویی برای تمرین مهارت‌های فکری؛ فرهنگی؛ سیاسی؛ علمی؛ آموزشی؛ تبیینی و کسب تجربه در این عرصه بسیار مفید و سودمند است فعالان اینگونه تشکل‌ها عمدتاً پس از دوران دانشجویی نیز به عنوان چهره‌های شاخص سیاسی کشور به ارائه خدمات مؤثر اشتغال داشته‌اند و با این اوصاف جایگاه فعالیت تشکل‌های دانشجویی خصوصا اگر بسیج دانشجویی با رویکردی جهادی هم باشد بیش از پیش مشخص و اهمیتش مبرهن می‌شود.
اهم مبانی فعالیت‌های محوری بسیج دانشجویی:
1 - تحقق فرامین و رهنمودهای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری
2 - تقویت روحیه همکاری و مسئولیت پذیری
3 - بسط فرهنگ و تفکر بسیجی
4 - ایجاد آمادگی دفاع همه جانبه از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون فرهنگی، علمی و دفاعی
ایجاد ارتباط فعال و موثر با مدیران فرهنگی، کارشناسان و تشکل‌های اسلامی دانشگاه ها و تبیین سیاست‌ها و برنامه های دفتر امور فرهنگی برای آنها.
برخی موارد زیر که در کلام رهبری از مطالبات بسیار مهم از دانشجویان فعال خوانده شدند حاکی از جایگاه ویژه دانشجویان فعالین دانشجویی و افق ویژه نگاه مقام معظم رهبری به این قشر از افراد جامعه است که افسران جوان جنگ نرم خوانده شدند.
– ضرورت تبیین نحوه‌ مطالبه‌گری دانشجویان در قبال اشکالات و نواقص موجود در کشور
– انتقاد از زدن برچسب‌های سیاسی به مطالبه‌ها و پیگیری‌های دانشجویی از مسئولان
– تبیین صریح و روشن اصول دفاعی کشور برای مردم و جوانان و بیان علت حمایت از مقاومت در منطقه
– انتقاد از بی‌توجهی مسئولان وزارت علوم به مسائل فرهنگی
– انتقاد از ایجاد زمینه‌ی نفوذ بیگانگان به دانشگاه‌ها تحت عنوان دیپلماسی علمی
– اظهار نگرانی از نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و آموزشی بیگانگان تحت عنوان جهانی‌سازی
– ضرورت جوان‌گرایی در بدنه‌ی مسئولیتی کشور
– انتقاد از برخی برخوردهای قضایی با بعضی مطبوعات و تشکل‌های دانشجویی و صنفی»
انتهای پیام/

نظر شما