نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31266
تاریخ انتشار: 1396-10-05 18:17
یادداشت دانشجویی/
اصلاح طلبان باید عادت کنند!
این سروصداها ، ناجی این روزهای اصلاح طلبان نخواهد بود . واقعیت است که اصلاح طلبان تا وقتی که حقیقتشان را برای مردم روشن نکنند و مرز خود را با مردم و انقلاب مشخص نکنند ، باید به این شرایط عادت کنند .

به گزارش دانشجوپرس، یکی از دانشجویان فعال دانشگاه بیرجند در خصوص اظهارات اخیر عده ای از اصلاح طلبان یادداشتی به شرح زیر ارسال کرد:
 
اخیراً آقای محمود صادقی گفتند : « مجلس ما عصاره ملت نیست و عصاره شورای نگهبان است . » پاسخ دادن در همین سطح ، بازی در زمین اغواگرایانه ای است که سازنده آن ، آقایان صادقی و مطهری هستند .
میتوان گفت این سخن به خودزنی شباهت دارد . اگر دقیقتر شویم ، روی دیگر سخن آقای صادقی چنین است : ما اشتباهی هستیم و نماینده ملت نیستیم و اگر شورای نگهبان نبود ، امثال ما فرصتی برای انتخاب شدن نداشتیم . البته طبیعی است که مخالفان هم حرف آقای صادقی را درست بدانند و بگویند اگر شورای نگهبان به وظیفه اش عمل می کرد ، امثال شما نباید در معرض انتخاب مردم قرار می گرفتید ؛ نشانه اش ادبیات شما در توئیتر و اتهامات کذب و افتراهای لئیمانه به رئیس قوه قضائیه و مراجع تقلید و سپاه پاسداران و غیره است .
 
اما باید به مطلب مهمتری هم توجه کرد و آن هم اینکه چه چیز آقای صادقی و دوستانش را تحریک کرده است ؟ چه خطری را احساس کرده اند که چنین حرفی را میزنند؟
 
پاسخ چندان مبهم نیست . این روزها عملکرد دولت و مجلس و شهرداری پیش روی مردم است و قضاوت می کنند  . سوال جدی مردم این است که کارنامه تان را ارائه کنید . کار به جایی رسیده است که صدای حامیان نیز درآمده و نهضت " ما پشیمانیم " راه افتاده است . شعار ما پشیمانیم توسط سلبریتی ها را نباید دست کم گرفت . سلبریتی ممکن است به تعبیر عباس عبدی تحلیل سیاسی نداشته باشد ، اما شاخص صدای مردم است . چون حیات او وابسته به دیده شدن است . پس مقابل دیده طرفدارانش قرار نمی گیرد .
 
اما این سروصداها ، ناجی این روزهای اصلاح طلبان نخواهد بود . واقعیت است که اصلاح طلبان تا وقتی که حقیقتشان را برای مردم روشن نکنند و مرز خود را با مردم و انقلاب مشخص نکنند ، باید به این شرایط عادت کنند .
 
به چه شرایطی ؟
اصلاح طلبان باید به سه واقعه عادت کنند .
 
یکم اینکه اصلاح طلبان در هر انتخاباتی فراتر از سکو و نردبان تکنوکرات ها ( مثل کارگزاران ) نخواهند بود . باید به این حداقلی بودن و مصرفی شدن در سیاست عادت کنند .
دوم اینکه ناچارند با آدم های دست چندم و ساده اندیش و سطحی نگر سیاسی بازی کنند . بنابراین باید به لیست افراد کم تجربه و کم توان و اما سفید عادت کنند .
 
سوم اینکه بعد از هر انتخاباتی شاهد موج " ما پریشانیم " خواهند بود .
 
اما این ما پریشانیم از کجاست ؟
کافیست مرور ساده ای از مدیریت چندسال اخیر اصلاح طلبان داشته باشیم . کارنامه قابل دفاعی ندارند . اساساً کارنامه ای ندارند که بگوییم اشتباه است یا درست . چرا ؟
 
دو دلیل واضح دارد :
اول اینکه اصلاح طلبان سالها از قدرت دور بودند . افراد با تجربه شان الان پیر و خسته هستند . جوان های آنها نیز از قدرت بودند و البته کم تجربه هستند . پس طبیعی است که چندان کارآمد نباشند .
 
دوم اینکه چون حداقلی اند و از سر ناچاری انتخاب شدند ، طرفدار متعصبی ندارند که انگیزه حمایت از آنها داشته باشد . حامیان آنها تا پای صندوق تهییج می شوند نه بیشتر ؛ درنتیجه روز به روز نحیف تر می شوند .
 
والسلام علی من التبع الهدی
 
یادداشتی از دانشجوی فعال دانشگاه بیرجند سید احسان حسینی
انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «دانشجوپرس» نیست و این رسانه صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.
 
 
 

نظر شما