نشر خبر

آخرین عناوین

کد مطلب: 31618
تاریخ انتشار: 1396-11-25 18:30
معاون طرح و برنامه سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور طی یادداشتی با اشاره‌ای گذرا به فرصت‌ها و تهدیدات چهار دهه گذشته انقلاب اسلامی سال‌های پیش رو را فرصتی برای بلوغ انقلاب دانست.

به گزارش دانشجو پرس به نقل از  فارس، رسول هادی‌پور معاون طرح و برنامه سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور طی یادداشتی با اشاره‌ای گذرا به فرصت‌ها و تهدیدات چهار دهه گذشته انقلاب اسلامی سال‌های پیش رو را فرصتی برای بلوغ انقلاب دانست و تاکید کرد که بعد از این جمهوری اسلامی ایران نه با شرایط پیش از پیروزی انقلاب بلکه با کشورهای صنعتی و پیشرفته باید مقایسه شود و رقابت کند.
متن این یادداشت به شرح ذیل است:
« انقلاب اسلامی ایران به چهل‌سالگی می‌رسد یعنی به تکامل و بلوغ خود نزدیک می‌شود و سطح انتظارات از جمهوری اسلامی در مقایسه با سال‌های گذشته کاملاً متفاوت می‌شود. اگر تا پیش‌ازاین انتظار پیشرفت و شکست سدهای ایجادشده طی قرن‌ها پیش از پیروزی انقلاب خود پیشبرد قابل‌توجهی بود زین پس مردم و مسئولین باید دست‌به‌دست هم دهند تا در رقابتی نفس‌گیر باقدرت های بین‌المللی و کشورهای صنعتی گوی رقابت را از حریف بربایند و همچون پیشرفت‌های شگرف علمی کشور در سایر عرصه‌ها در زمینه مسائل اقتصادی نیز در قله بایستند.
انقلاب در طول این چهار دهه فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و اکنون روزهای بلوغ را تجربه می‌کند. جنگ تحمیلی هشت‌ساله‌ای را در دوران کودکی تجربه کرده است روزهایی بسیار سخت که برای کودک نوپای انقلاب تبعات بسیاری  داشت. اگرچه بسیاری از جوانان کم‌نظیر خود را از دست داد اما استعدادهای سرشار را از بطن جامعه به رو کشید.
اکنون سکان هدایت بسیاری از مراکز حساس کشور در دست همان جوانان دیروز و بزرگان امروز است. آنچه امروز جمهوری اسلامی به آن دست‌یافته است اگرچه در بسیاری از حوزه‌ها کاری بوده کارستان اما اگر به نقطه‌ای که هستیم قانع باشیم دیگر روز مرگ پیشرفت‌هاست.
 بنابراین باید به قله‌ها نگاهی انداخته و در افقی که برای خود ترسیم کرده‌ایم جزو کشورهای توسعه‌یافته شویم و سند راهبری افق 1404 را با سرعت بالاتری دنبال کنیم.
اگر واقع‌گرایانه بنگریم باید قبول کنیم که ما جنگ و تحریم و فشارهای جهانی را بر سر استقلال و عقایدمان تحمل کردیم و از این نظر طبیعی است که با کشورهای منطقه قابل‌مقایسه نباشیم چراکه کشوری مانند ترکیه با منبع سرشار و درآمد گردشگری خود یا عربستان با پول بادآورده نفت و دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس به همان صورت در مسیر توسعه و پیشرفت گام برمی‌دارند و  از طرفی کشورهای غربی با توجه به غارت گری‌ها و استعمارهای انجام داده در دهه‌ها و قرن‌های گذشته منابع سایر کشورها را در جهت پیشرفت خود به‌کار برده‌اند و در عوض با ابزار زور و تزویر خود به دنبال به فلاکت کشاندن سایر کشورها بودهاند که کشور ما نیز طی قرن‌ها از این سیاست‌ها در امان نمانده است و همچنان سایه تحریم بر سر کشور سنگینی می‌کند و طبیعی است در برخی حوزه‌ها عقب‌افتادگی‌هایی نیز داشته باشیم.
امروز لازم است با عزمی راسخ‌تر قله‌های توسعه‌یافتگی، اقتصاد قدرتمند درونی، رفع معضلات اجتماعی و پیشرفت هرچه سریع‌تر علمی را هدف گرفته و سال‌های آینده شیرینی جشن پیروزی انقلاب را با دست یافتن به رتبه‌های برتر جهانی در تمامی عرصه‌ها دوچندان کنیم.»
انتهای پیام/

نظر شما